Sal
9
Mar
admin

Mısır püskülü : Di?i çiçeklerden alınan mısır püsküllerinin gölgede kurutulmasıyla hazırlanır. Mısır püskülleri mısırın en şifalı yeridir. ?idrar söktürücü özelliği de vardır. Zayıflama amacıyla yüz yıllardır kullanılmaktadır.

Mısır püskülü çayı : Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış mısır püskülünü bir su bardağı kaynar suda 5 dakika kadar demleyin, günde 3 kere yemeklerden 1 saat önce için.

Kiraz sap? : Kiraz ve vişnenin gölgede kurutulan sapları hem idrar söktürücü hem de ödem çözücü özelli?e sahiptir. Küçük boydaki idrar yolu ta? larının ve kum larının düşürülmesine de yardımcı olur.

Kiraz sap? çayı:Yarım litre kaynar suya 30 gr kiraz sapı eklenip 10 dakika kadar demlenmesi beklenir ve günde 3 fincan aç karnına içilir. Özellikle menopoz dönemindeki kadınların şikayetlerine de çok faydalıdır.

Isırgan yaprağı : Isırgan yaprağı yüksek miktarda potasyum, C vitamini, demir ve kalsiyum içerir ki, bu vitamin ve elementlerin hepsi de böbrekleri çalıştırır. Metabolizmayı dengeleyici özellikleri de vardır.Isırgan yaprağı kuvvetli bir antioksidandır.Uygun dozlarda bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Isırgan çayı: 1 tatlı kaşığı kuru yaprağı 1 su bardağı kaynar suda 3-5 dakika demlendirip günde 2 kez içebilirsiniz.

Taze ?sırgan yaprak larını yıkayıp ayıkladıktan sonra üzerini elma sirkesi, limon suyu ve nar ekşisi ile soslandırarak yediğinizde de aynı etkiyi yapar.Yazar:
Tarih:
Salı, Mart 9th, 2010 at 21:32
Kategori:
Diyet
Yorumlar:
Bu konuya yorum yazabilir, veya sitenizden bize link verebilirsiniz.
Navigasyon:

Bir yorum/soru yazmak istermisiniz?