Pts
7
Ara
admin

Yürüyüşle kilo verilir mi? Haftada sadece bir kez spor yapmak yeterli mi? Spor selülite iyi gelir mi? Hepsinin cevabı burda!

1. Esneme hareketi sırasında sallanılmaz!

Yanlış: Son yapılan araştırmalara göre esneme sırasında sallanmak zararlı değil. Çünkü küçük küçük yaylanma hareketleri bağdokulardaki kanın akışının azalmam asını sağlıyor. Ki bu düz bir esnemeyle çok mümkün olabilir. Düzgün bir kanlanma kasların yumuşam asına da yardımcı olur ve dinlenmeyi sağlar. Ancak esnemenin bitiminde yapılan mini hareketler çok milimetrik çalışmalardır. Görünür biçimde sallanan birisi bu konuda abartıyor anlamına gelir!

2. Yürüyüşle kilo verilir

Doğru: Egzersizi unutan bir vücut yağ yakmayı da unutmuş demektir! Basen ve üst bacak bölgesinden zayıflamak istiyorsanız, bu bölgeyi mutlaka çalıştırmalısınız. Bunun için uygun adımla, çok hızlı yapılmayan yürüyüş idealdir. Yağ yakımını harekete geçirmek için haftada 2 veya 3 kez olmak üzere en az 20-40 dakika süren bir yürüyüş yapılmalıdır. Ancak bu tempoda yağ yakımını sağlamak için bu yürüyüşlere aralıksz en az 3 ay devam etmelisiniz.

3. Haftada bir spor çok az

Hiç yapmamaktan iyidir!: Eğer zama nınız yoksa kendinizi iyi hissetmek için spora da az vakit ayırmanız doğal. Spor sırasında kalp ve karın dolaşımı harekete geçer, kaslar çalışır ve kalori yakılır. Bu yüzden hiç yapmamaktansa haftada bir gün bile spor yapıyor olmak faydalı. Ayrıca gündelik hayatınız icindeki bazı rutin eylemlerinizi küçük çalışmalara çevirebilirsiniz. Mesela asansöre çıkmak yerine merdiven çı kın veya bazı mesafelerde eğer mümkünse arabaya binmek yerine bisiklete binmeyi tercih edin.

4. Aletli çalışırken öncesinde esnemek şart!

Hayır!: Çünkü büyük gerilmeler sonucunda kaslar gücünü kaybediyor. Bu yüzden de pek çok aletle çalışırken harcayarak enerjiden olursunuz. İyisi mi başlamadan önce sadece 10 dakika bisiklet çevirin yeter!

5. I sınmak şart!

Duruma göre değişir!: I sınma hareketleri sırasında kaslar oksijene ihtiyaç duyar ve buna göre de yeni egzersize hazırlanır. Bu durumu hazırlamak için yüzücüler, serbest bisikletçiler 20 dakikalık bir yavaş başlangıç yaparlar. Ancak bazı sporlar vardır ki yüksek enerjiyle başlamak gerekir ve bunlarda sakatlanmaları önlemek için özel bir ısınma programı uygulamak önemlidir. Örneğin voleybol, tenis, kayak gibi sporlarda, başlamadan önce ısınmak çok önemlidir.

6. Spor, selülite iyi gelir

Bazen: Fitness uzmanlarına göre bu yal nızca doğru hareketi yaptığınız zaman işe yarar! Koşu, ip atlamak, aerobik gibi çok sert sporlar bağ dokusunda hep aynı harekete sebep olur ve dolayısıyla selüliti güçlendirebilir. Ancak bunların aksine yürümek, bisiklete binmek gibi sporlar selülite iyi geliyor. Özellikle su jimnastiği selülite birebir. Çünkü suyun içindeki hareketler masaj etkisi yapıyor.Yazar:
Tarih:
Pazartesi, Aralık 7th, 2015 at 01:40
Kategori:
Diyet
Yorumlar:
Bu konuya yorum yazabilir, veya sitenizden bize link verebilirsiniz.
Navigasyon:

6 Responses to “Sporla ilgili 6 gerçek”

 1. filiz Dediki:

  merhaba ben 27di yaşındayım sürekli gece çalışıyorum ve nasıl bir diyet uygulayacam? bilmiyorum lütfen banayardımcıolurmusunuz

 2. Laman Dediki:

  men azerbaycandan yaziram yaxsi dietlerdir deyerik baxaqda gorek necedi??

 3. tevrat yayg?n Dediki:

  ya??ma göre kilom biraz fazla ben 17yaşındayım 76 kiloyum

 4. mzci Dediki:

  merhaba bn 17 yaşındayım 110 kiloyum zayıflamak istiyorum günüm yarısı okulda geçiyor ve genel olarak hep aç kalıyorum nasıl bir diyet yapmam gerekir şimdiden teşekkür ederim

 5. ecrin Dediki:

  bende 135 kılo bırıyım yasım daha 18 baktım kılo aldı başını gıdıyor bende bı dıyetısyene cıktım bana bır dıyet lıstesı verdı fakat bu dıyetle zayıflama cok uzun sürecek bana yardımcı olabılırmısınız ne yaparsam dıyetle beraber daha hızlı ve saglıklı zayıflarım lütfen cevap beklıyorum :(

 6. Yucelcayir Dediki:

  Selamin Aleykum ben yuzkiloyum iki aydir sipora gidiyorum kilo aliyorum neden bilgi istiyorum

Bir yorum/soru yazmak istermisiniz?